JAK SE BRÁNIT PODVODŮM
Scam! Scam! Scam! V posledních letech byly tyto varovné nápisy k vidění na běžných inzertních internetových stránkách pro nákup a prodej a drobnou inzerci. A proto, jakožto vlastníci internetových stránek pro drobnou inzerci, vám chceme poskytnout dobré rady, díky nimž se dozvíte, co je to scam a jak se mu ubránit, a přidáme několik příkladů podvodů, jakým byste se měli při obchodování přes internet vyhnout.
Co je scam?
Scam je rafinovaný podvod. Nakupující nebo prodávající se může stát obětí klamné nabídky podvodníka (scammera). Ale pokud se budete řídit našimi jednoduchými radami, nikdy vás scammer nepodvede. A vy můžete v klidu a bez váhání obchodovat.
Jaký je význam rad proti podvodům (anti-scam)?
Anti-scam je preventivní postup, s jehož pomocí se lze ubránit scammerům. Věřte nám! Je zde několik prostých rad, díky nimž rozeznáte podvod a nenecháte se podvést. Tyto rady slouží jako poučení a vodítko pro ty, kteří nakupují a prodávají přes internet, aby mohli provést úspěšný obchod a nestali se kořistí podvodníků.
Kdo jsou podvodníci (scammeři)?
Scammeři s oblibou podvádějí druhé účastníky, kteří netuší, že se stali obětí podvodu (scammingu). Dobrým příkladem je podvod při internetovém nákupu a prodeji, kdy scammer odpoví na inzerát, že má zájem o koupi, a zinscenuje falešný nákup, aniž by o tom prodávající věděl.
Druhy scammingu:
S nárůstem internetového obchodování se lidé stávají obětí scammerům. Společně s penězi přijdou i o zboží, které vlastnili. Tomu se dá předem zabránit ověřením důvěryhodnosti nakupujících a prodávajících, protože mezi nimi dojde k přímému kontaktu bez účasti jakékoli třetí strany. V souvislosti s obchodováním přes internet se vyskytují dva druhy podvodu - prostřednictvím aukce a drobné inzerce. V obou případech probíhá přímé obchodování mezi nakupujícím a prodávajícím.
Podvody v souvislosti s drobnou inzercí...
Mějte se na pozoru! Mohou se vyskytnout lákavé inzeráty, které vás budou svádět ke koupi auta nebo motocyklu, nebo dostanete kontaktní e-mail od kupujícího, který bude působit velmi věrohodně. Nikdy se nestaňte kořistí podvodníků… Zde je několik pěkných příkladů scammerů. Věnujte jim pozornost a buďte ostražití u všech inzerátů a zpráv tohoto druhu. Může jít o podvodnou objednávku nebo dodávku.
Případ 1:
Při nákupu zboží od prodávajícího musí kupující zaplatit částku (V HOTOVOSTI), která zahrnuje cenu výrobku a náklady na přepravu (vyzvednutí). Podvodník, který vystupuje jako společnost pro přepravu nebo vyzvednutí zboží, si mazaně vyžádá poplatek za přepravu, který je obsažen v platbě provedené kupujícím.
- V takovém případě musí prodávající ověřit totožnost osoby z přepravní společnosti.
- Je lépe jim neplatit v hotovosti, pokud kupující sám nezaplatil částku v hotovosti.

Na stejný případ lze narazit při platbě šekem namísto v hotovosti. V tomto případě by kupující neměl prodávajícímu platit částku v hotovosti, dokud si nevymění šek za hotové peníze.  Scammeři vás mohou podvést falešným šekem a vy můžete přijít o zboží i o peníze váznoucí na zásilce.
Případ 2:
Při prodeji zboží kupujícímu ze zahraničí musí být prodávající velmi opatrní a obezřetní. Zahraniční kupující se zaměří na drobnou inzerci jednotlivce a představí se ve velice zdvořilém e-mailu. Kupující, který žije v zahraničí, bude chtít koupit zboží za bankovní směnku vypsanou na vyšší částku, než je skutečná cena zboží. Tím kupující nastraží past. Prodávající by měl po obdržení směnky poslat pokladní šek na přesahující částku. Pozor na tuto léčku!
- Nikdy neposílejte pokladní šek, dokud není směnka kupujícího zúčtována ve vaší bance.
- Pokladní šek můžete nakonec kdykoli zrušit, dokud jej banka neproplatí v hotovosti. Takže neriskujte a pouštějte se jen do spolehlivých obchodů.
Nyní nastala chvíle pro několik důležitých rad proti scammingu:
- Nikdy neposílejte zboží osobě, která si je neprohlédla. Většinou vás scammeři zlákají tím, že vám velmi důvěřují ohledně vašich služeb nebo zásilek.
- Jen podvodník může ručit za přepravu. Proto nekupujte zboží s takovými službami.
- V roli kupujícího je nejlépe obchodovat s lidmi, s nimiž se můžete setkat místně.
- Nikdy nepřijímejte šek od scammera (kupujícího), který vám platí skutečnou částku plus dodatečné přepravní poplatky.
- Neproplácejte šek nebo bankovní směnku hned po obdržení od kupujícího. Pokud jde o falešný šek, přijdete o peníze.
- Jako kupující nikdy neprozrazujte své finanční údaje, protože phishingové útoky se stávají běžnou záležitostí.
Rady pro nákup aut a obytných vozů prostřednictvím drobné inzerce:
- Buďte neoblomní v tom, kolik si můžete dovolit : Navštivte různé webové stránky a porovnejte ceny vozidla. Nerozhodujte se ve spěchu. Poraďte se s místním obchodníkem a pak se můžete pustit do nakupování přes internet.
- Vždy si vybírejte nákupy v místě svého bydliště : Při nákupu auta nebo motocyklu prostřednictvím internetové drobné inzerce máte jako nakupující možnost sledovat umístění prodávajícího. Vždy si vybírejte místní obchodníky.
- Trvejte na zkušební jízdě : Nikdy si nekupujte vozidlo, aniž byste si je prohlédli za denního světla. Také s prodávajícím podnikněte zkušební jízdu. Vždy si jděte prohlédnout auto k prodávajícímu, protože tak můžete zjistit pravý stav vozidla.
- Zkontrolujte opravy : Některá vozidla mohou být na prodej kvůli poškození způsobenému při nehodě. Můžete si auto prohlédnout v doprovodu odborníka na motorová vozidla. Zjistěte si například v registru vozidel (HPI register), zda auto neprodělalo větší opravu po nehodě.
- Zkontrolujte doklady : Zkontrolujte všechny doklady, abyste si ověřili, zda je prodávající skutečným majitelem vozidla, a vyhnuli se tak podvodnému jednání.
- Žádné emoce či osobní pocity : Vždy se zaměřujte na kvalitu a nikdy nepodléhejte hlasu svého srdce.
Pozor na podvodný inzerát...
- Prodávající, který uveřejnil inzerát, neuvádí řádné kontaktní údaje.
- V popisu vozidla mohou být rozporné informace.
- Je třeba také vzít v úvahu četnost uveřejňovaných inzerátů.
- Falešné fotografie vozidel na nevhodném pozadí (v cizích zemích nebo falešné pozadí)
- Nesprávné užití jazyka, protože scammeři většinou nejsou rodilými mluvčími.
- Pokud se setkáte s podvodným inzerátem nebo pokusy, které se zdají být podvodem, neváhejte a obraťte se na některý z mezinárodních orgánů pro pomoc.
O co jde?
„Western Union Money Transfer“ slouží k převodu peněz mezi odesilatelem a příjemcem. Je to ovšem bez záruk. Při odeslání peněz přes Western Union obdrží odesilatel tzv. Kontrolní číslo peněžního převodu (Money Transfer Control Number - MTCN), aby mohl sledovat průběh celé transakce. Na druhé straně se příjemce musí také prokázat číslem MTCN, aby si převedenou částku mohl vybrat.
Proč se nedoporučuje využívat služeb Western Union?
Podvodníci dokáží překonat většinu překážek a následkem jejich řádění vy potom přijdete o peníze. Před kyberkriminalitou vás může ochránit jen mimořádná ostražitost. Podle vlastních obchodních podmínek Western Union neposkytuje žádnou ochranu nad svěřenými hodnotami nebo záruku na ně. K tomu není dokonce ani odpovědná za případné nevydání peněz, a tak je na odesilateli, aby sledoval průběh celé transakce a ujistil se, že byla skutečně provedena do konce. Stinnou stránkou služeb Western Union je proto fakt, že člověk nemá při převodu peněz žádnou jistotu.
Kupující, dávejte si pozor
Používá-li člověk při nákupech na internetu služeb Western Union, musí si dávat velký pozor na podvodníky. Obecně se nedoporučuje převádět peníze online při nákupech zboží u internetových prodejců. Pokud prodejce trvá pouze na tomto způsobu úhrady, musí kupující zdvojnásobit svou ostražitost. Skuteční prodejci nabízejí i jiné možnosti úhrady a nikdy nebudou trvat pouze na peněžním převodu. Jako kupující neváhejte si ověřit důvěryhodnost prodávajícího a jeho reference. Ale i to může být občas zfalšováno, a tak se nikdy nenechejte zatáhnout do peněžních převodů s neznámou osobou.

PNEUS-ONLINE nenese odpovědnost za obsah a využití inzerátů umístěných na své internetové stránce.
Západní Evropa :
Východní Evropa :
Amerika :
Asie :
Afrika :
Oceánie :
Ojeté auto, ojetý motocykl, ojeté 4x4, ojetý skútr, koupě vozidla, prodej vozidla, koupit vozidlo, prodat vozidlo, prodej motocyklu, prodat motocykl, inzeráty auta, inzeráty motocykly
Alfa Roméo, Audi, BMW, Citroen, Fiat, Ford, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Toyota, Volkswagen